Škola parašutizmu

Zoskoky padákom boli kedysi vyhradené len pre vojakov alebo organizovaných záujemcov. Dnes sú skvelou adrenalínovou zábavou dostupnou širokej verejnosti.

Zoskok si ľudia želajú k sviatkom, narodeninám či promóciám, a tiež stále častejšie ho zaplatia svojim zamestnancom aj niektoré firmy. Je originálnym darčekom pre ľudí, ktorým adrenalín neublíži v žiadnom veku. Na Slovensku si ročne zoskok vyskúša viac ako tisíc amatérskych parašutistov.

Sólo zoskok je súčasťou základného parašutistického výcviku, vhodný je pre ľudí odvážnych a tých, čo by prípadne chceli pokračovať v parašutizme.

Ako to prebieha?

Príprava na sólo zoskok, teda základný parašutistický výcvik, pozostáva z popisu a ukážky balenia hlavného padáka, teoretickej a praktickej pozemnej prípravy na zoskok, spolu v trvaní 6 vyučovacích ho­dín.

Po pozemnej príprave absolvent výcviku dostane potrebný výstroj a môže ísť skákať.

  • zoskok absolvuje na „študentskom padáku“, vhodnom pre začiatočníkov kvôli svojej spoľahlivosti a niverzálnosti, s konštrukciou umožňujúcou presné a mäkké pristátie
  • všetky padáky sú vybavené zabezpečovacím prístrojom, ktorý v prípadnej krízovej situácie sám otvorí záložný padák
  • výsadkový sprievodca navádza pilota lietadla na optimálny bod výskoku a vzápätí dáva pokyn absolventovi výcviku vyskočiť z lietadla
  • skáče sa z výšky 1200 m, kedy po výskoku dôjde k automatickému otvoreniu padáka s pomocou výťažného lana ukotveného v lietadle, potom si už „parašutista amatér“ riadi padák sám až k miestu pristátia
  • po celý čas je cez vysielačku v spojení s inštruktorom na zemi, ktorý ho naviguje na správne pristátie

Dôležité pokyny:

  • na zoskok je vhodné mať športové oblečenie a športovú obuv
  • sólo zoskoky sú obmedzené minimálnym vekom 15 rokov (do 18. roku veku je možné skákať len s písomným súhlasom zákonného zástupcu)
  • záujemca musí spĺňať zdravotné požiadavky, potvrdené praktickým lekárom na príslušnom tlačive.

Tlačivo na lekársku prehliadku (PDF súbor)